Ένταξη Πρακτικής Άσκησης σε όσα προγράμματα σπουδών αυτό μπορεί να εφαρμοστεί (2)

Ο Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ), σε συνέχεια των σχετικών με το πιο πάνω θέμα ανακοινώσεών του με ημερομηνίες 26 Απριλίου 2024 και 5 Ιουλίου 2024, επισημαίνει ότι με βάση τα πιο κάτω άρθρα του «περί της Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης και της Ίδρυσης και Λειτουργίας Φορέα για Συναφή Θέματα Νόμου» του 2015 έως 2021 [Ν. 136 (Ι)/2015 - Ν. 132(Ι)/2021], διαφαίνεται ότι  τα προγράμματα δικαιόχρησης που απολήγουν σε τίτλο σπουδών που εκδίδεται στη Δημοκρατία, θα πρέπει να είναι πανομοιότυπα, τόσο όσον αφορά στα υποχρεωτικά μαθήματα όσο και στα μαθήματα επιλογής,  με τα προγράμματα σπουδών όπως αυτά έχουν αξιολογηθεί και πιστοποιηθεί στο μητρικό ίδρυμα του τίτλου σπουδών.

Ερμηνευτικές διατάξεις: «μέθοδος της δικαιόχρησης» σημαίνει τη συμφωνία μεταξύ δύο ιδρυμάτων ανώτερης εκπαίδευσης, η οποία προνοεί ότι το ίδρυμα Α΄ παραχωρεί τίτλους σπουδών για λογαριασμό του ιδρύματος Β΄ και βάσει της οποίας το ίδρυμα Α΄ είναι υπεύθυνο για την ανάπτυξη του ακαδημαϊκού περιεχομένου και τη διασφάλιση της ποιότητας του τίτλου σπουδών, καθ’ ήν στιγμή οι φοιτητές ολοκληρώνουν τις σπουδές τους στο ίδρυμα Β΄ και λαμβάνουν πτυχίο από το ίδρυμα Α΄, νοουμένου ότι έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς τις σπουδές τους.

Άρθρο 8. Η διασυνοριακή προσφορά προγραμμάτων σπουδών υλοποιείται μέσω εκπαιδευτικών διευθετήσεων οι οποίες οδηγούν σε συμφωνίες και δράσεις, με βάση τις οποίες διασυνοριακά προγράμματα σπουδών ή τμήματα προγραμμάτων ή εκπαιδευτικές υπηρεσίες του απονέμοντος ιδρύματος παρέχονται ή διατίθενται είτε απευθείας από το απονέμον ίδρυμα είτε από άλλο ίδρυμα μέσω μεθόδων δικαιόχρησης και πιστοποίησης.

11.-(1)(β) ο κλάδος σπουδών που απολήγει στην απονομή τίτλου στη Δημοκρατία έχει πιστοποιηθεί επίσημα από τον εξουσιοδοτημένο και διαπιστευμένο φορέα ο οποίος εδρεύει στο κράτος μέλος καταγωγής του τίτλου.

20 Σεπτεμβρίου 2024

Ένταξη Πρακτικής Άσκησης σε όσα προγράμματα σπουδών αυτό μπορεί να εφαρμοστεί

Ο Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ), λαμβάνοντας υπόψη τα πολλαπλά οφέλη της πρακτικής άσκησης για τους φοιτητές, όπως η απόκτηση επαγγελματικής εμπειρίας, η ανάπτυξη δεξιοτήτων σχετικών με την αγορά εργασίας και η ενίσχυση της απασχολησιμότητας, παροτρύνει τα ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης να εντάξουν την πρακτική άσκηση σε όσα προγράμματα σπουδών αυτό μπορεί να εφαρμοστεί. Η πρακτική άσκηση αποτελεί ουσιαστικό εργαλείο για τη γεφύρωση του ακαδημαϊκού με τον επαγγελματικό χώρο και συμβάλλει σημαντικά στη  απόκτηση εμπειρίας στο πραγματικό εργασιακό περιβάλλον.

Νοείται ότι οι αλλαγές των ΕCTS σε ήδη πιστοποιημένα προγράμματα εγκρίνονται από το Συμβούλιο του Φορέα

16 Σεπτεμβρίου 2024

Συνεδρίαση Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Παιδείας στις 04/09/2024 και Ποιότητα στην Εκπαίδευση

Ο Φορέας ΔΙΠΑΕ παρακολουθεί τις ανακοινώσεις και δημοσιεύματα σχετικά με την ποιότητα στις Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης και τη συζήτηση στην Κοινοβουλευτική Επιτροπή Παιδείας, στις 04/09/24.

Σχόλιο βουλευτή για μεμονωμένες αναφορές για φοιτητές που φοιτούν σε αγγλόφωνα προγράμματα, χωρίς να γνωρίζουν αγγλικά, δεν γενικεύονται ούτε αφορούν την ποιότητα των Ιδιωτικών Σχολών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, όπως διευκρίνισε ο ίδιος ο βουλευτής και διαβεβαίωσε με παρέμβασή της η Πρόεδρος του Φορέα ΔΙΠΑΕ, η οποία ήταν παρούσα στη Συνεδρίαση της Επιτροπής.

Εχέγγυα ποιότητας και ικανοποιητικής γνώσης της αγγλικής γλώσσας έχουν θεσπιστεί, από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2023-24, με κριτήριο διεθνείς εξετάσεις, πριν οι φοιτητές εγγραφούν στα προγράμματα Σχολών και Πανεπιστημίων, ούτως ώστε η ποιότητα της διδασκαλίας να διασφαλίζεται στον μέγιστο δυνατό βαθμό.

09 Σεπτεμβρίου 2024

Διαφημίσεις για κατάταξη πανεπιστήμιων

Η ορθή ενημέρωση από τα πανεπιστήμια της Κύπρου των ενδιαφερόμενων φοιτητών και της ευρύτερης κοινωνίας για την παρεχόμενη εκπαίδευση και τα κριτήρια που χρησιμοποιούν οι διάφορες λίστες κατάταξης (rankings) είναι προϋπόθεση ποιότητας των ίδιων των πανεπιστημίων.

Ο Φορέας ΔΙΠΑΕ επισημαίνει ότι τα χαρακτηριστικά και τα κριτήρια της λίστας κατάταξης, η οποία χρησιμοποιείται για διαφήμιση, πρέπει να δημοσιεύονται, με σκοπό τη σφαιρική ενημέρωση. Επίσης, οι διαφημίσεις δεν πρέπει να περιλαμβάνουν γενικευμένες αναφορές, οι οποίες υποστηρίζονται, μόνο από μία λίστα κατάταξης, ούτε να γίνεται ονομαστική συγκριτική αναφορά σε άλλα πανεπιστήμια.

Ιδιαίτερη προσοχή στα κριτήρια κατάταξης πρέπει να δίνεται και από το κοινό και τους υποψήφιους φοιτητές.

28 Αυγούστου 2024

Προγράμματα Σπουδών με Υποχρεωτική Πρακτική Άσκηση – Πρακτική Άσκηση Εκτός Κύπρου

Ο Φορέας ΔΙΠΑΕ ενημερώνει τα ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης ότι για τα προγράμματα σπουδών που περιλαμβάνουν ως αναπόσπαστο μέρος τους την πρακτική άσκηση, ο αριθμός των εισακτέων φοιτητών δεν πρέπει να υπερβαίνει τον αριθμό των διαθέσιμων θέσεων σε εγκεκριμένες από τον Φορέα ΔΙΠΑΕ δομές για την πρακτική άσκηση.

Σημειώνεται ότι οι οργανισμοί/δομές στους/στις οποίες/ους πραγματοποιείται η πρακτική άσκηση αξιολογούνται από τον Φορέα βάσει συγκεκριμένων προϋποθέσεων και κριτηρίων. Οι συγκεκριμένες δομές στις οποίες τοποθετούνται οι φοιτητές και φοιτήτριες, πρέπει να έχουν εκ των προτέρων αξιολογηθεί και πιστοποιηθεί από τον Φορέα.

Ως εκ τούτου, οι όποιες διαδικασίες των ιδρυμάτων για αποδοχή περισσότερων φοιτητών και φοιτητριών από τον αριθμό των θέσεων για πρακτική άσκηση στην Κύπρο δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές.

Σημειώνεται ότι το «Πρωτόκολλο του Φορέα ΔΙΠΑΕ για τη Διεξαγωγή Πρακτικής Άσκησης Εκτός Κύπρου» αφορά σε φοιτητές και φοιτήτριες που πραγματοποιούν πρακτική εξάσκηση στη χώρα που επιθυμούν να εργαστούν, μετά από έγκριση του Φορέα.

1 Αυγούστου 2024