Ενδιάμεσες και Τελικές Εξετάσεις Χειμερινού Εξαμήνου 2020 – 2021 στα Ιδρύματα Ανώτερης Εκπαίδευσης και Ασφαλιστικές Δικλίδες Ποιότητας

Ο Φορέας ΔΙΠΑΕ, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του για διασφάλιση της ποιότητας και εν μέσω δυσχερούς εξέλιξης της επιδημιολογικής κατάστασης σε ολόκληρη την Ευρώπη, ενημερώνει τα ακόλουθα σε σχέση με τη διενέργεια των ενδιάμεσων και των τελικών εξετάσεων του Χειμερινού Εξαμήνου 2020 – 2021.

1. Σε συνέχεια προηγούμενων, σχετικών με το θέμα ανακοινώσεών του, ο Φορέας υπογραμμίζει ότι ο κάθε διδάσκων/διδάσκουσα επιλέγει τον τρόπο με τον οποίο θα πραγματοποιηθούν οι τελικές εξετάσεις στη βάση των αποφάσεων των θεσμικών οργάνων και των διδασκόντων, για εξετάσεις με φυσική παρουσία ή/και με εναλλακτικές μορφές αξιολόγησης, εξ αποστάσεως, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση του Φορέα ημερομηνίας 29 Απριλίου 2020.
  2. Για την τήρηση του αδιάβλητου των εξετάσεων εφαρμόζονται οι ασφαλιστικές δικλίδες ποιότητας, όπως αυτές αναφέρονται στη σχετική ανακοίνωση του Φορέα ημερομηνίας 31 Μαρτίου 2020, οι οποίες συνάδουν με τις ανακοινώσεις του Γραφείου της Επιτρόπου Προσωπικών Δεδομένων  και που αφορούν, αλλά δεν περιορίζονται, στα πιο κάτω:
    • ταυτοποίηση των φοιτητών
    • προκαθορισμένο χρόνο διάρκειας των εξετάσεων
    • έλεγχο της παρουσίας των παρευρισκομένων
    • οπτικογράφηση - παρακολούθηση της προφορικής και γραπτής εξ αποστάσεως εξέτασης καθορισμένης διάρκειας.
  3. Επισημαίνεται, εκ νέου, ότι οι μαγνητοσκοπημένες εξετάσεις, στις οποίες περιέχονται προσωπικά δεδομένα, αποθηκεύονται σε ασφαλισμένες ηλεκτρονικές βάσεις, με δικαίωμα πρόσβασης μόνο σε εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και στον Φορέα ΔΙΠΑΕ για σκοπούς, αποκλειστικά, ελέγχου και διασφάλισης της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης που απορρέει από τον Νόμο που διέπει την ίδρυση, τη λειτουργία και τις αρμοδιότητες του Φορέα [2015 έως (Αρ. 2) 2020].Η φύλαξη των δεδομένων αυτών δεν μπορεί να υπερβαίνει τους δύο (2) μήνες.
  4. Σε κάθε περίπτωση, τόσο ο τρόπος πραγματοποίησης της εξέτασης όσο και η μέθοδος επιτήρησης των φοιτητών και φοιτητριών θα πρέπει να γίνονται με γνώμονα την υποχρέωση των ιδρυμάτων να διασφαλίζουν τα δικαιώματα και τις ελευθερίες των φυσικών προσώπων, όσον αφορά την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων 2016/679 και τις διατάξεις του νόμου 125 (Ι)/2018 σε σχέση με την προστασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.

5. Τα εξεταστικά δοκίμια για κάθε μάθημα θα πρέπει να είναι στη διάθεση του Φορέα ΔΙΠΑΕ και άλλων αρμόδιων οργάνων και υπηρεσιών σε περίπτωση που θα ζητηθούν, στα πλαίσια της Νομοθεσίας περί επιθεωρήσεων και ελέγχου της ποιότητας.
  6. Τα ιδρύματα, μετά το πέρας των εξετάσεων, υποβάλλουν Έκθεση Διεξαγωγής των Εξετάσεων Χειμερινού Εξαμήνου, με τα ποσοτικά και  ποιοτικά χαρακτηριστικά των εξετάσεων και τις διαδικασίες, οι οποίες εφαρμόστηκαν, όπως απαιτείται από τους ευρωπαϊκούς οργανισμούς διασφάλισης της ποιότητας.

5 Νοεμβρίου 2020