• Εκδηλώσεις

Ενίσχυση των Ιδρυμάτων για τη Διασφάλιση της Ποιότητας "Ημερίδα για την Ποιότητα των Εξ Αποστάσεως Προγραμμάτων Σπουδών" - 20/09/2019

Η ημερίδα, θα πραγματοποιηθεί στις 20 Σεπτεμβρίου 2019, ώρες: 10:00 – 13:00, στα Γραφεία του Φορέα, στη Λευκωσία και απευθύνεται σε διοικητικά και ακαδημαϊκά στελέχη των ιδρυμάτων τα οποία εμπλέκονται στον σχεδιασμό εξ αποστάσεως προγραμμάτων σπουδών (2 εκπρόσωποι από κάθε ίδρυμα).

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις απαιτήσεις προσφοράς των εξ αποστάσεως προγραμμάτων σπουδών και της ανάπτυξης και συγγραφής των Οδηγών Μελέτης, καθώς και για τον καθορισμό των απαραίτητων προϋποθέσεων για τη διασφάλιση της ποιότητάς τους.

Δειγματικές ενότητες στην παρουσίαση/συζήτηση:

1. Φιλοσοφική βάση των εξ αποστάσεως προγραμμάτων- Τεχνολογία και Επιστημολογία - η ως τώρα εμπειρία
  2. Παιδαγωγικές αρχές της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Κριτήρια εισδοχής σε προγράμματα εξ αποστάσεως. - Αλληλόδραση (φοιτητριών-φοιτητριών, φοιτητών-διδασκόντων, φοιτητριών-υλικού) και διαφοροποίηση
  3. Διδάσκοντες
  4. Σχεδιασμός, δημιουργία και παρουσίαση εκπαιδευτικού υποστηρικτικού υλικού- πρακτική άσκηση
  5. Εργασίες και τελική εξέταση
Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να υποβάλουν αίτημα συμμετοχής, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με θέμα «Ημερίδα για τα Εξ Αποστάσεως προγράμματα Σπουδών» στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι τις 16 Σεπτεμβρίου 2019.

14 Αυγούστου 2019