Κτηριακές εγκαταστάσεις Ιδρυμάτων Ανώτερης Εκπαίδευσης

Ο Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης εφιστά την προσοχή όλων των Ιδρυμάτων Ανώτερης Εκπαίδευσης στα ακόλουθα:
  1. Τα ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης στη Δημοκρατία δεν νομιμοποιούνται να λειτουργούν υπηρεσίες ή/και να προσφέρουν προγράμματα σπουδών, εν μέρει ή εξ ολοκλήρου, σε κτιριακές εγκαταστάσεις οι οποίες δεν έχουν τις δέουσες, όπως αυτές καθορίζονται από τη σχετική νομοθεσία, εγκρίσεις. Συγκεκριμένα:
    • Όσον αφορά στα ιδιωτικά πανεπιστήμια, το Άρθρο (8) των «περί Ιδιωτικών Πανεπιστημίων (Ίδρυση, Λειτουργία και Έλεγχος) Νόμων» του 2005 έως 2010 προνοεί για την αξιολόγηση των χώρων, των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού που προορίζονται για τη λειτουργία του πανεπιστημίου περιλαμβανομένων και των τυχόν παραρτημάτων του. Το πιο πάνω αναφερόμενο Άρθρο, προνοεί ότι όλα τα πιο πάνω στοιχεία υποβάλλονται, για αξιολόγηση, με την αίτηση για ίδρυση πανεπιστημίου.
    • Όσον αφορά στις Ιδιωτικές Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο του Άρθρου 15 (1) (γ), τουλάχιστον ένα έτος πριν από την ίδρυση και λειτουργία ιδιωτικής σχολής ο ιδιοκτήτης πρέπει να υποβάλει στον Υπουργό δήλωση, η οποία περιλαμβάνει ανάμεσα σε άλλα «περιγραφή των κτηριακών εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού της σχολής, πιστοποιητικό τελικής έγκρισης και άδεια χρήσης των κτηριακών εγκαταστάσεων ως σχολής.» Ταυτόχρονα, για τις Ιδιωτικές Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ισχύουν Κανονισμοί (ΚΔΠ 54/90), οι οποίοι προνοούν για τις κτηριακές εγκαταστάσεις και τον εξοπλισμό των ΙΣΤΕ.
  2. Στο πλαίσιο των «περί της Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης και της Ίδρυσης και Λειτουργίας Φορέα για Συναφή Θέματα Νόμων» του 2015 και 2016, αναφέρεται στο Άρθρο 17 (3) (γ), ότι για την Ιδρυματική Αξιολόγηση για τα ιδιωτικά και δημόσια πανεπιστήμια και τις σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, συστήνεται Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης η οποία περιλαμβάνει και εμπειρογνώμονα σε θέματα κτηριακών και τεχνολογικών υποδομών.

Επισημαίνεται ότι, πρόνοιες για την αξιολόγηση και πιστοποίηση της ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης όσον αφορά στις κτηριακές υποδομές των ιδρυμάτων έχουν περιληφθεί και στα κριτήρια αξιολόγησης που έχουν καταρτιστεί από τον Φορέα και τα οποία περιέχονται τόσο στο Έντυπο με αρ. 200.1 με τίτλο «Αίτηση για Αξιολόγηση – Πιστοποίηση Νέου Προγράμματος Σπουδών» όσο και στο έντυπο με αρ. 200.2 και τίτλο «Αίτηση για Ιδρυματική Αξιολόγηση» τα οποία βρίσκονται αναρτημένα στον ιστότοπο του Φορέα (www.dipae.ac.cy).
Λαμβάνοντας υπόψη το υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο που διέπει τη διασφάλιση της ποιότητας της ανώτερης εκπαίδευσης στη Δημοκρατία, τα ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης δεν μπορούν να λειτουργούν υπηρεσίες ή/και να προσφέρουν προγράμματα σπουδών, εν μέρει ή εξ ολοκλήρου, σε κτηριακές εγκαταστάσεις οι οποίες δεν έχουν τις δέουσες, όπως αυτές καθορίζονται από τη σχετική νομοθεσία, εγκρίσεις.
28 Ιουνίου 2016