Ενίσχυση της Διαδικασίας Αξιολόγησης της Διδασκαλίας από τους Φοιτητές/Φοιτήτριες

Ο Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, βάσει των εισηγήσεων των Εμπειρογνωμόνων που συμμετέχουν στις Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης, αποφάσισε κατά την Σύνοδό του με αρ. 88 (19 Δεκεμβρίου 2022) όπως ενημερώσει τα ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης ότι μια βασική παράμετρος των Ευρωπαϊκών Κριτηρίων και Κατευθυντήριων Γραμμών αναφέρεται στη συμμετοχή των φοιτητών στην αξιολόγηση της διδασκαλίας. Δεδομένου ότι οι Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης έχουν επισημάνει αδυναμίες και ελλείψεις στην πολιτική διαχείρισης και αξιοποίησης των ερωτηματολογίων, o Φορέας επισημαίνει τα πιο κάτω:

1. Η αξιοποίηση της αξιολόγησης της διδασκαλίας εκ μέρους των φοιτητών/φοιτητριών είναι σημαντικό χαρακτηριστικό ποιότητας του ιδρύματος.
  2. Η πολιτική διαχείρισης των ερωτηματολογίων αξιολόγησης πρέπει να είναι σαφώς διατυπωμένη και στον καθορισμό της συμμετέχουν και οι φοιτητές μέσω των εκπροσώπων τους.
  3. Η πολιτική περιλαμβάνει την καταλληλότερη μεθοδολογία διανομής των ερωτηματολογίων προς τους φοιτητές, με σκοπό την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συμμετοχή καθώς και τον τρόπο αξιοποίησης των αποτελεσμάτων τόσο σε επίπεδο πανεπιστημίου όσο και σε επίπεδο Σχολής, Τμημάτων και Προγραμμάτων.
  4. Οι φοιτητές και φοιτήτριες θα πρέπει να είναι ενήμεροι/ες όσον αφορά στην εφαρμογή ασφαλιστικών δικλίδων για διασφάλιση της ανωνυμίας τους αλλά και στον τρόπο με τον οποίο τα δεδομένα από την αξιολόγηση έχουν χρησιμοποιηθεί για βελτίωση των προγραμμάτων σπουδών, της διδασκαλίας και των εργαλείων/υποδομών που αξιοποιούνται στο πλαίσιο της διδασκαλίας.
  5. Τα συμπληρωμένα ερωτηματολόγια αποστέλλονται στον/στην Πρόεδρο του Τμήματος και στο μέλος του προσωπικού του ιδρύματος το οποίο διδάσκει το συγκεκριμένο μάθημα.
  6. Η αξιολόγηση της διδασκαλίας από τους φοιτητές και τις φοιτήτριες αποτελεί βασικό σημείο αναφοράς στο μέρος του φακέλου για ανέλιξη/επαναπρόσληψη του προσωπικού, το οποίο θα πρέπει να ενθαρρύνεται να την περιλαμβάνει, ως προαιρετικό ή/και υποχρεωτικό στοιχείο, ανάλογα με την πολιτική που θα αποφασίσει το κάθε ίδρυμα, στον φάκελο αξιολόγησής του.
  7. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες, διά των εκπροσώπων τους, πληροφορούνται για το γεγονός ότι έγινε η ανάλυση των ερωτηματολογίων αξιολόγησης και ότι τα αποτελέσματα έχουν κοινοποιηθεί στους διδάσκοντες και στους Προέδρους των Τμημάτων.

22 Δεκεμβρίου 2022