• Εκδηλώσεις

Ενίσχυση των Ιδρυμάτων για τη Διασφάλιση της Ποιότητας "Ημερίδα για την Ποιότητα των Εξ Αποστάσεως Προγραμμάτων Σπουδών" - 20/09/2019 (Αρ. 2)

Στις 20 Σεπτεμβρίου 2019, ο Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, διοργάνωσε με επιτυχία στα Γραφεία του στη Λευκωσία, «Ημερίδα για την Ποιότητα των Εξ Αποστάσεως Προγραμμάτων Σπουδών». Στην ημερίδα συμμετείχαν πάνω από τριάντα (30) διοικητικά και ακαδημαϊκά στελέχη των ιδρυμάτων ανώτερης εκπαίδευσης τα οποία εμπλέκονται στον σχεδιασμό των εξ αποστάσεως προγραμμάτων σπουδών.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις απαιτήσεις προσφοράς των εξ αποστάσεως προγραμμάτων σπουδών και της ανάπτυξης και συγγραφής των οδηγών μελέτης, καθώς και για τον καθορισμό των απαραίτητων προϋποθέσεων για τη διασφάλιση της ποιότητάς τους.

Η ημερίδα εστίασε κατά κύριο λόγο στα ακόλουθα:

• Ορίζοντας την εξ αποστάσεως εκπαίδευση
  • Φιλοσοφική βάση των εξ αποστάσεως προγραμμάτων - Τεχνολογία και Επιστημολογία - Η ως τώρα εμπειρία
  • Μεθοδολογία και Αλληλόδραση (φοιτητριών-φοιτητριών, φοιτητών/τριών-διδασκόντων, φοιτητριών/τών-υλικού)
  • Διδάσκοντες και Διδασκαλία/Διαφοροποίηση
  • Χαρακτηριστικά Ποιότητας του εκπαιδευτικού υποστηρικτικού υλικού