Κριτήρια και Δείκτες Ποιότητας για Διαπανεπιστημιακά Προγράμματα Σπουδών

Το Συμβούλιο του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, κατά την 8η Σύνοδό του (18 και 19 Ιουλίου 2016) αποφάσισε να υιοθετήσει το έγγραφο «European Approach for Quality Assurance of Joint Programs» το οποίο βρίσκεται στον πιο κάτω σύνδεσμο: https://www.eqar.eu/fileadmin/documents/bologna/02_European_Approach_QA_of_Joint_Programmes_v1_0.pdf).

Επισημαίνεται ότι οι δείκτες και τα κριτήρια ποιότητας που περιέχονται στα πιο πάνω έγγραφα θα αξιοποιούνται από τις Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης που καλούνται από το Συμβούλιο για την εξωτερική αξιολόγηση των διαπανεπιστημιακών προγραμμάτων σπουδών, επιπρόσθετα με το έντυπο «Κριτήρια και Δείκτες Ποιότητας - Εξωτερική Αξιολόγηση Προγράμματος Σπουδών» (Αρ. 300.1) το οποίο έχει καταρτιστεί από το Συμβούλιο και βρίσκεται στον ιστότοπο του Φορέα (www.dipae.ac.cy).

Επιπρόσθετα αποφασίστηκε όπως για τα διαπανεπιστημιακά προγράμματα σπουδών που προσφέρονται σε συνεργασία Ιδρυμάτων Ανώτερης Εκπαίδευσης της Κύπρου με Ιδρύματα Ανώτερης Εκπαίδευσης της Ελλάδας υποβάλλεται ταυτόχρονα με την αίτηση για προγραμματική αξιολόγηση και η δημοσιευμένη έγκρισή τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως της Ελληνικής Δημοκρατίας (ΦΕΚ).